Ek MTV için gözler Perşembe gününe çevrildi… AYM iptal ederse ödeyenler ne yapacak? Paralarını geri alabilecekler mi?

AYM, ek MTV’yi iptal ederse dava açmayan mükellef parasını geri alabilecek mi? Ödenen para faiziyle mi geri alınır? Bu soruların cevabını Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran, NTV’ye anlattı.

KRİTİK GÜN PERŞEMBE

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi için kritik gün Perşembe. Anayasa Mahkemesi düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu 28 Eylül’de esastan görüşecek.

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin Ağustos ve Kasım olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. İlk taksit için son tarih 6 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı.

Peki Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal ederse, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyenler paralarını geri alabilecek mi?

“EĞER 6 EYLÜL’E KADAR DAVA AÇMIŞSA…”

AYM’nin ek MTV’yi iptal ederse dava açan mükelleflerin parasını alacağını söyleyen Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran, “Eğer 6 Eylül’e kadar dava açmışsa ve ödemeyi de yapmışsa Anayasa Mahkemesi’nden iptal kararı geldiğinde yaptığı ödemeyi faiziyle geri alacak” değerlendirmesinde bulundu.

MTV ÖDEMESİ YAPAN VE DAVA AÇMAYAN MÜKELLEFLER NE OLACAK?

Ödeme yapıp dava açmayan mükelleflerin para iadesi alamayacağını anlatan Başaran, dedi.

ÖDEME YAPMAYAN MÜKELLEFLERİN DURUMU NE OLACAK?

Başaran, ödeme yapmayan mükelleefler için de “Anayasa Mahkemesi kararı açıklanana kadar ödemesini yapmayan mükelleflere vergi dairesinde ödeme emri aldılarsa hemen dava açmaları gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x