Şenol Babuşcu uyardı. Gayrimenkul vergisinde piyasalar darmaduman olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konutlarla ilgili yeni vergi düzenlemeleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Prof. Dr. Şenol Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, gayrimenkul vergi düzenlemelerinde son aşamaya gelindiğini belirtti.

Babuşcu, tapu devirlerinde harçların artık gerçek satış bedelleri üzerinden alınmasının planlandığını ve konut dışındaki gayrimenkullerden elde edilen kazançların vergilendirileceğini açıkladı.

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu’nun sosyal medya paylaşımına göre, gayrimenkul vergi düzenlemeleri tamamlanma aşamasında.

Babuşcu, gayrimenkul satışlarından elde edilen değer artışlarının 5 yıl sınırlandırması ile vergilendirildiğini hatırlatarak, yeni düzenleme ile bu süre sınırının kaldırılacağını ve gayrimenkul değer artışlarının süre sınırı olmaksızın vergilendirileceğini belirtti.

2 VE ÜSTÜ GAYRİMENKUL SAHİPLERİNE DAHA YÜKSEK VERGİ

Birden fazla gayrimenkulü olanlara yönelik daha yüksek emlak vergisi ve tapu harcı uygulanacak. Gayrimenkul vergisinde gerçekleştirilmesi beklenen bu değişikliğin beraberinde, gayrimenkul sahipleri arasında adil bir vergi dağılımının yapılması öngörülüyor.

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, ayrıca arazi ve arsa rantlarının da vergilendirilmesinin planlandığını belirtti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) ve Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) hakkında da detaylı düzenlemeler getirildiğini söyleyen Babuşcu, bu değişikliklerle konuta yatırım yapmak isteyenlerin bu tür yatırımlara yönlendirileceğini vurguladı.

Babuşcu, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının kazançlarının vergiden muaf tutulmasının kaldırılacağını veya sadece konut ile sınırlandırılmasının düşünüldüğünü belirterek, “Bu durumda konut dışındaki diğer gayrimenkullerden elde edilen kazançlar vergilendirilecek” dedi.

Babuşçu konuya ilişkin yaptığı paylaşımında yaşanacakları tek tek sıraladı.

Şenol Babuşçu şu ifadeleri kullandı:

GAYRİMENKUL VERGİ DÜZENLEMELERİ SON AŞAMADA

– Tapu devirlerinde harçların gerçek satış bedelleri üzerinden alınması planlanıyor.
– Gayrimenkul değer artışları, 5 yıl sınırlaması olmaksızın vergilendirilecek.
– İki veya daha fazla gayrimenkulü olanlara daha yüksek emlak vergisi ve tapu harcı uygulanacak.

– Arazi ve arsa rantlarının vergilendirilmesi öngörülüyor.
– Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) ve Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) için detaylı düzenlemeler yapılacak; yatırımcılar bu alanlara yönlendirilecek.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının kazançlarının vergiden muaf tutulması kaldırılıyor veya sadece konutla sınırlandırılması düşünülüyor.

Bu durumda, konut dışındaki gayrimenkullerden elde edilen kazançlar vergilendirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x