JPMorgan: Çin’deki kısıtlamalar Apple’ı zorlayabilir

Samik Chatterjee liderliğindeki analistler Cuma günü yayınlanan bir notta dünyanın en büyük şirketi için fiyat hedefini hisse başına 235 dolardan 230 dolara düşürdüler ve Çin’in iPhone kullanımına yönelik kısıtlamalarının Apple’ın en büyük dış pazarında rekabetin kızıştığı dönemde gerçekleştiğini söylediler.

Notta “Kısıtlamalar Apple’ın yerel pazarda hisse kazanımı sağlamaya devam etmesini zorlaştıracak” diye yazdılar.

Yine de, Çin’in hükümet ve devlet şirketi çalışanları tarafından iPhone kullanımına yönelik yasağı genişletme planının muhtemelen satışlarda önemli bir etkisi olmayacağını, çünkü daha önceki kısıtlamaların tüketici davranışlarını çok fazla etkilemediğini söylüyorlar.

Apple hisseleri, yaklaşık 200 milyar dolarlık piyasa değerini silen iki günlük düşüşün ardından Cuma günü yüzde 1 yükseldi.

Atıf Malik liderliğindeki analistler, “Çin ve Huawei Mate 60’ın piyasaya sürülmesiyle ilgili son haber akışını hisse senedi için manşet risk olarak görüyoruz” dedi.

JPMorgan, Apple’ın yılın geri kalanındaki hisse performansının artık önümüzdeki hafta iPhone 15 lansmanına bağlı olduğunu söyledi. Ancak analistler, yatırımcıların etkinliğin ardından iPhone satışları konusunda daha iyimser olmalarına rağmen, hisselerdeki herhangi bir yükselişin bu yıl içinde şimdiye kadarki yüzde 38’lik yükselişle sınırlanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x