Emeklinin zam oranı orada kalmayacak. Emeklileri havalara uçuran gelişme

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un ortaya attığı seyyanen zam ve refah payına ilişkin iddia emeklileri ayağa kaldırdı.

Tüik’in açıkladığı ilk 5 aylık enflasyon ortalaması ve Haziran ayına ilişkin tahminlerin hesaba katılması ile emeklinin Temmuz zammı da ortaya çıktı.

SSK ve BAĞ KUR emeklilerinin maaşlarına Temmuz’da yüzde 22,72’lik bir oranda zam yapılacağı kesinleşti. Memur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 10’luk toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 17,4’te kaldı.

16 milyon emekli son veri olan Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı Temmuz’a kilitlenirken, ancak bu zam oranının emeklinin geçim derdine çare olmayacağı belirtiliyor.

Ancak TÜİK’ten önce Merkez Bankası’ndan bir ipucu geldi. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre Temmuz ayında emeklilerin maaşlarına yüzde 25,81’lik zam beklendiği belirtildi. Memur emeklilerinin zam oranının ise yüzde 17,4’ten 20,35’e çıkması gündeme geldi.

EMEKLİ MAAŞI ZAMLARINDA RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI

Uzmanların yaptığı hesaplamalara göre 6 aylık zam ile en düşük memur emeklisinin maaşının 14 bin 740 liradan 17 bin 739 liraya yükselmesi bekleniyor.

En düşük aylıklara maruz kalan BAĞ KUR emeklisinin 10 bin 178 lira olan emekli kök maaşının 12 bin 804 liraya 2000 öncesi emekli olan SSK emeklisinin aylığı 11 bin 367 liradan 14 bin 300 liraya ve 2000 sonrası SSK emeklisinin 7 bin 47 lira olan aylığı 8 bin 865 liraya yükseleceği yönünde hesaplar yapılıyor.

En düşük emekli maaşı için konuşulan maaş aralığı ise 12 bin ile 13 bin lira aralığında bulunuyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI GELECEK Mİ?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilerin maaşlarına bu yıl da refah payı yansıtılıp yansıtılmayacağına ilişkin soruları yanıtladı.

2024 Ocak ayında emekli maaşı zammının ek bir ilave olmadan yüzde 37,5 seviyesinde kaldığını hatırlatan Özgür Erdursun şu emeklinin Ocak zammında yaşananları “Ocak zam döneminde emekli zam oranın üzerine 5 puan refah payı dediler, çok büyük tepki aldılar. Üzerine yeniden bir iyileştirme yaparak yüzde 49,25’e yükselttiler. Ocak ayında emekli maaşındaki artış 3 kere değişti. 3 farklı oran gerçekleşti.” sözleri ile hatırlattı.

Temmuz zammında da Ocak’takine benzer bir durumun yaşanabileceğini söyleyen Özgür Erdursun “Hükümetin kafasında yüzde 20-25 oranında zam var. Bu tarihlerde emeklilerden, asgari ücretlilerden, çalışanlardan hükümete çok büyük baskı gelecek.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x