CHP’li Başarır: Sadece isimlerinden dolayı insanlar ayrıştırılıyor, 81 valimiz var, kaç Alevi vali var?

TBMM’de 2 Temmuz Sivas katliamına ilişkin konuşmalarda, AKP ile CHP arasında tartışma çıktı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, ”81 valimiz var, kaç Alevi vali var, kaç bakan var, kaç bakan yardımcısı var, kaç üst düzey bürokrat var? Bu bir tesadüf olamaz’’ diyerek, tepki gösterdi.

TBMM’de Sivas Katliamının 31. yılı nedeniyle verilen Sivas katliamının araştırılmasıyla ilgili önerilere ilişkin konuşmalar sırasında Alevi vatandaşlara yönelik olumsuz yaklaşımların dile getirilmesi üzerine AKP ile CHP arasında bir tartışma yaşandı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ”konuşmaların yeni ayrıştırmalara yol açtığını, bunu çok sorunlu bulduğunu” belirterek, ‘‘Bu ülkede yaşayan Alevi vatandaşlarımız bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kardeşlerimizin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak ne varsa bunun en büyük mücadelesini zaten AKP vermiştir” diye konuştu.

”Çankaya Belediye Başkanımızın başına gelenler buna bir örnek”

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Alevi vatandaşların sadece isminden ve inancından dolayı ayrıştırıldığını ifade etti. Başarır, Zengin’e, ”Kaç Alevi vali var, kaç bakan var, kaç bakan yardımcısı var, kaç üst düzey bürokrat var” diye sordu.

Başarır, şöyle devam etti:

”Sayın Grup Başkanvekili Özlem Hanıma şunu sormak isterim. Maalesef bu ülkede sadece isminden dolayı, inancından dolayı insanlar tabii ki ayrıştırılıyor. Ben soruyorum, sayın Grup Başkanvekili; 81 valimiz var, kaç Alevi vali var, kaç bakan var, kaç bakan yardımcısı var, kaç üst düzey bürokrat var?

Bu bir tesadüf olamaz. Alevi yurttaşlarımız da bu ülkede en iyi okullarda okuyor, mezun oluyor, sınavlara giriyor. İşte Çankaya Belediye Başkanımızın başına gelenler. Aldığı puan ortada ve neden elendiği de açık açık ortada. Bu bir örnek, böyle bir ayrışma var. Bu bizleri üzüyor, bu ülkeyi üzüyor. Ama (bir vali, bir bakan, bir bakan yardımcısı, bir üst düzey yönetici) söylesin, yanılıyorsam, özür dileyeceğim.” 

Sivas Katliamı anması için yapılan konuşmaların başka yerlere çekildiğini de vurgulayan Başarır, ”Üzülerek söylüyorum, üzülerek de görüyorum, konu Sivas olayları, 35 aydının, canımızın diri diri yakılması. Ama özellikle söz almadan hemen önce ‘PKK’yı niye ağzınıza almıyorsunuz’ diye laf atıyor. Ne alakası var? Ben onu anlamıyorum, burada Sivas katliamını lanetliyoruz. Bugün yıl dönümü, bunu anıyoruz. Bunu niye karıştırıyorsunuz onu anlamıyorum” diye konuştu. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x